Glasklart – nästan… ;)

IMG_0486

Starten börjar lugnt denna gång. Entréhallen är inte lika fylld av alster som tidigare. Här möter tre alster mig; två i grafik och ett i textil. Mer behöver det inte vara. Kvantiteten och kvaliteten väntar jag på övervåningen. Utställningens dominant är konstglas av Betina Huber. Det är i betydligt större omfattning än den vägghängda konsten av Mona Hedin (grafik, textil).

Textilkonsten, med sina vävar och garn, erbjuder en unik tredimensionell djup i bilden. Grafiken, å andra sidan, kretsar kring ett återkommande motiv i olika färgkombinationer – en klänning. På avstånd kan den likna en katt med ögon och en hjärtformad mun (eller är det bara min fantasi?). Klänningens symboliska betydelse är något jag vill utforska vidare.

Textilerna visar upp en mängd olika naturmotiv, såsom öar, ängar och landskap. Blommor och klänningar (vävar) är också återkommande teman. Färgpaletten är inspirerad av dessa naturmotiv: ön är omgiven av blått (hav), landskapet är grönt och ängen är orange. För att fullt ut uppskatta dessa verk bör man betrakta dem på avstånd för att få en helhetsbild.  

Konstglas är en hisnande uppvisning av skönhet, elegans och ren konstnärlig briljans! Jag har sagt det förut och jag säger det igen – dessa verk är helt enkelt magiska. Galleri Sjöhästen bjuder på en enastående samling konstglas, en symfoni av former och färger som tar andan ur en. Föreställ er runda, koniska och skålformade mästerverk – och det är bara början! Att beskriva allt här skulle kräva en hel roman. Majoriteten av dessa förtrollande glasverk är prydda med intrikata mönster i djup kolorit. De föreställer allt från majestätiska fjädrar, kloka ugglor, stolta örnar och delikata blommor. Men det stannar inte där! Det finns även mer abstrakta mönster och texter eller budskap i nyanser av glasfärgen, som blå eller rosa nyanser. Listan över motiv är oändlig, och skicklighetsnivån är lika imponerande. Varje verk är ett bevis på konstnärens passion och hantverk, en sann fröjd för ögat och själen!  

Utställningen visar en varierad samling föremål. Den innehåller droppformade glas (lampskärmar), oljelampor, snäckor och fossiler. Alla har varningen “rör ej glaset” eller liknande. Glaskonst dominerar, med en liten samling textilier och upprepade motiv i grafik som fyller ut utrymmet. 

© Björn Blomqvist 2015-04-26


Posted

in

by

Comments

Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.