Har egentligen inga kulturmötet att rapportera om, men det är några på G.
Det har nu passerat två dagar men inga tåg har passerat sedan den otroliga resan i musikalernas värld tog slut. Det kommer att gå flera tåg, det är jag övertygad om, men då gäller det att vara på plats. Perrongen är stor, men vagnarna små. Alla kanske inte får plats.
Däremot har ett nytt tåg startat, men med en en ny destination. Denna gång i Oxelösund och nyårsrevyernas värld. Det blir den 9:e resan jag gör i Oxelörevyn. Inte illa, men alltid lär man sig något nytt.
Jag har som vanligt stora förväntningar på vilka olika gestalter/roller jag kommer göra i årets revy. Det kommer jag snart bli varse om. Jag räknar med ungefär samma antal scenframträdande som vanligt. Blir det fler, blir det stressigt att hinna med alla byten. Lagom är bäst, så att säga. 🙂
Björn Blomqvist 2013-11-19